امروز دوشنبه, 03 آذر 1399 - Mon 11 23 2020

منو

نظام حسابداری تعهدی سال آینده در کشور عملیاتی می شود

مدیر کل هماهنگی و تلفیق حساب ها و روش های حسابداری وزارت امور اقتصادی و دارایی، اجرای حسابداری بخش عمومی با رویکرد تعهدی در دستگاههای اجرایی را از سیاست های این وزارتخانه برشمرد و گفت: از ابتدای سال آینده نظام حسابداری تعهدی در کشور عملیاتی و اجرا و جایگزین حسابداری نقدی در دستگاههای اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد ، " محسن برزو زاده " روز شنبه در همایش تبیین ضرورت حسابداری بخش عمومی با رویکرد تعهدی در یزد افزود: در حال حاضر این نوع حسابداری به صورت آزمایشی و پایلوت در برخی دستگاههای اجرایی از جمله  وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه علوم پزشکی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه دارای تجربه خوبی است از انعقاد تفاهم نامه بین وزارت اقتصاد و وزارت بهداشت برای اجرای خوب این نظام مالی در سایر دستگاهها خبر داد.

وی اقدامات انجام شده از روند اجرای حسابداری تعهدی توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی را یاد آورشد و تصریح کرد: در این راستا، نشست های مختلفی با حضور مسئولان مربوطه و صاحب نظران تشکیل شده است و مسئولان این وزارتخانه با همفکری و همدلی سایر دست اندرکاران امر مصمم به اجرای آن هستند.

وی نقش ذیحسابان، مدیران و کارشناسان مالی دستگاههای اجرایی را در اجرای نظام حسابداری تعهدی مهم ارزیابی و بر ارتقای سطح دانش آنها با برگزاری دوره های آموزشی تاکید کرد و گفت: برای اجرای حسابداری تعهدی نیاز به نرم افزار خاصی نیست؛ بلکه نرم افزار های موجود باید ارتقای پیدا کند .

این مقام مسئول، هماهنگی در سیستم بودجه ریزی کشور را مورد تاکید قرار داد و تحقق این امر را در گرو اجرای نظام حسابداری تعهدی برشمرد و خاطر نشان کرد: باید با استفاده از فناوری روز بتوانیم حسابداری تعهدی را در دستگاههای اجرایی محقق کنیم.

برزو زاده اظهار امیداری نمود: در کنار اجرای حسابداری تعهدی، چالش ها و مشکلات احتمالی فراروی آن را شناسایی و نسبت به رفع آن اقدام خواهیم کرد.

مدیر کل هماهنگی و تلفیق حساب ها و روش های حسابداری وزارت امور اقتصادی و دارایی، ارتقای سطح حسابداری و صورت مالی، قابلیت اعتماد بیشتر به گزارش های مالی،  گزارشگری و گزارشی دهی مطلوب در صورت های مالی، دریافت و پرداخت ها را از مزایای اجرای نظام یاد شده برشمرد.

هدف از برگزاری این همایش یکروزه آشنایی مدیران و کارشناسان مالی و ذیحسابان دستگاههای اجرایی استان با ضوابط و راهکارهای اجرای حسابداری تعهدی و تحقق انضباط مالی در بخش عمومی دولتی اعلام کرد.

در همایش یاد شده، کارشناسان، مدیران مالی و ذیحسابان دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی و دستگاههایی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می کنند حضور  داشتند.

در حاشیه برگزاری همایش نشست تخصصی ذیحسابان با موضوع چگونگی و شیوه اجرایی حسابداری تعهدی با حضور مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.

منبع: روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد

طراحی و توسعه : شرکت فرزانگان کویر , تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد

مجوز استفاده از قالب مذهبی قدر براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید