امروز پنج شنبه, 21 فروردين 1399 - Thu 04 09 2020

منو

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: واریز درآمد حاصل از فروش نفت در بورس انرژی به صورت ریالی

دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه با سخنرانی محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برگزار شد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از بازار سرمایه، محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه گفت: بازار با ریسک اساسی رو به رو بود که نخستین ریسک بازار بحث های سیاسی خارجی و بین المللی و دومین ریسک دغدغه فعالان بازار سرمایه در خصوص صنعت پالایشگاه ها بود.
رئیس سازمان بورس ادامه داد: سومین ریسک بازار سرمایه نرخ سود بانکی است که باید تمام فعالان بازار سرمایه و رسانه ها تلاش کنند که این موضوع نیز با توجه به کاهش نرخ تورم بر طرف شود.
فطانت در خصوص حمایت از صنایع بورسی گفت: با وجود تلاش های بسیار در خصوص رفع ابهام از صنعت پالایشگاهی، لازم است در خصوص سایر صنایع نیز ابهام زدایی شود و حمایت، مراقبت و مواظبت از صنایع باید به طور مداوم و از طریق کمیته بازار سرمایه انجام گیرد.
رئیس سازمان بورس با اشاره به آمادگی بازار سرمایه پس از تحریم ها گفت: رئیس جمهور پس از بیانیه لوزان به اهمیت فضای کسب و کار و مساعد شدن فضای سرمایه گذاری پس از تحریم ها اشاره کردند که بازار سرمایه در این خصوص نقش بسیار مهمی دارد و برای اینکه این فراز از جملات رئیس جمهور جامعه عمل پوشانده شود و بازار سرمایه بتواند نقش اساسی در جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی داشته باشد باید خود را آماده کنیم.
وی اظهار داشت: ظرفیت های اقتصادی بازار فعلی باید به طور کامل محقق شود تا بتوانیم در خصوص اشتغال زایی و کاهش نرخ بیکاری و اتمام پروژه های در دست و همچنین حفظ مزیت پذیری صنایع مانند نفت و گاز را به درستی ایفای نقش کنیم.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری مهیا نمی شود مگر این که از فضای پیش آمده در خصوص جذب سرمایه گذاری خارجی استفاه کنیم.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تمایل سرمایه گذاران خارجی طی مدت اخیر گفت: در این مدت اخیر تقاضاهای متعددی برای سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم صورت گرفته است .
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه گفت : این نمایشگاه در سال جاری با توجه به شرایط پیش آمده می تواند یک نقطه عطف برای بازار سرمایه باشد به همین منظور در این نمایشگاه نشست و هم اندیشی مشترک بین المللی برای زمینه سازی های تأمین مالی و سرمایه گذاری های خارجی برگزار می شود.
وی در ادامه به نقش کارگزاری ها اشاره کرد و گفت: باید کارگزاری ها به جایگاه اصلی خود در جهت عرضه های اولیه برسند.
وی در ادامه در خصوص عرضه های خصوصی سازی نیز اشاره کرد و گفت: عرضه های خصوصی سازی باید به شکل هدفمند انجام گیرد چون عرضه های غیر مدیریت شده و بدون در نظر گرفتن تبعات آن قطعا مورد نظر هیچ کسی نیست بنابراین خصوصی سازی باید با هماهنگی اقدام به عرضه کند.
فطانت در ادامه به نقش و اهمیت سایر ارکان اشاره کرد و گفت: بورس انرژی هنوز به ظرفیت های خود نرسیده است و افزایش حجم بازار بورس انرژی که مد نظر طراحان آن است می تواند با عرضه نفت در بورس محقق شود.
وی در خصوص عرضه نفت خام در بورس انرژی گفت: پیش از این چند مشکل اساسی در خصوص عرضه نفت خام به دلیل قوانین وجود داشت که به لطف و همکاری های مدیر عامل بورس انرژی تا حد زیادی این مشکلات برطرف شده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره توضیح داد: از آنجایی که بخشی از درآمد نفتی به صندوق توسعه و بخش دیگر آن به بانک مرکزی و وزارت نفت واریز می شود در خصوص نوع واریز درآمد ریالی فروش نفت در بورس انرژی مباحثی مطرح بود که بر اساس این قوانین، واریز درآمد حاصل از فروش نفت به شکل ریالی به صندوق توسعه ملی یا بانک مرکزی صورت می گیرد.
وی با بیان این که این تشریفات خاص برطرف شده است گفت: با بررسی های صورت گرفته توسط بورس انرژی و ستادهای ویژه در این خصوص، این شیوه مطرح شد که امیدواریم به زودی به صورت رسمی ابلاغ شود .
فطانت با بیان این که حجم فروش نفت در بورس انرژی زیاد نیست گفت: این حجم فروش و درآمدهای حاصل از فروش نفت، زیاد نیست اما برای بورس انرژی عدد قابل اعتنایی است که می تواند حجم و ارزش معاملات این بورس را متأثر کند.
وی در ادامه به انواع ابزارهای معاملاتی در بورس انرژی و کالا اشاره کرد و گفت: برای تأمین مالی در بورس انرژی و بورس کالا لزوم استفاده از انواع اوراق مشتقه، آتی و سایر ابزارها لازم است.
فطانت همچنین به بورس کالا اشاره کرد و گفت: در بورس کالا نیز به کمک طراحی های خوبی که در بازار مشتقه صورت گرفته است بورس کالا توانسته از ظرفیت های مناسبی بهره مند شود .
وی در بخش پایانی سخنرانی خود به بلوغ سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: سال گذشته شاهد بلوغ سرمایه گذاران بودیم به طوری که نه تنها روز به روز تعداد کدهای معاملاتی افزایش پیدا کرد بلکه سرمایه گذاران نیز در جریان سال گذشته با تصمیم گیری های خود، از رفتارهای هیجانی فاصله گرفتند به طوری که هم اکنون اعتقاد داریم اغلب سرمایه گذاران به بلوغ لازم برای سرمایه گذاری رسیده اند البته باید برای ارتقا سواد مالی سرمایه گذاران خرد تلاش مستمری صورت گیرد.

 
 

 

طراحی و توسعه : شرکت فرزانگان کویر , تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد