امروز پنج شنبه, 21 فروردين 1399 - Thu 04 09 2020

منو

راهبرد اصلی وزارت اقتصاد، افزایش توان ثروت آفرینی است

 محمد شرفشاهی در کارگاه آموزشی نحوه ارایه طرح ها و کاربری سامانه نظارت بر اقدامات دستگاه های اجرایی مهمترین راهبرد وزارت امور اقتصادی و دارایی را افزایش توان ثروت آفرینی کشور اعلام کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی(شادا)، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی در این نشست که با حضور مدیران و کارشناسان بازرسی و مبارزه با تخلفات دستگاههای اجرایی و به همت ستاد هماهنگی مبارزه با فساد ریاست جمهوری برگزار شد، ضمن برشمردن اقدامات و برنامه های وزارتخانه متبوع گفت: حضور وزارت امور اقتصادی و دارایی چه به لحاظ عمق و چه به لحاظ گستره در سراسر کشور نمایان است.
شرفشاهی با اشاره به تنوع فعالیت های نهادهای زیر مجموعه وزارت اقتصاد گفت: سازمان امور مالیاتی، صنعت بیمه، سازمان حسابرسی، نظام بانکی کشور، سازمان خصوصی سازی، سازمان سرمایه گذاری، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بازار سرمایه، سازمان اموال تملیکی و خزانه داری کشور از جمله دستگاه ها و نهاد هایی هستند که هر یک به نوعی با وزارت امور اقتصادی و دارایی در ارتباط نزدیک هستند.
معاون وزیر اقتصاد افزود: گستره فعالیت ها و نهاد های زیر مجموعه و تنوع موضوعی اقتضا می کرد که یک نگاه برنامه ای و برنامه محور بر وزارت اقتصاد حاکم شود.
وی در ادامه گفت: وزیر امور اقتصادی و دارایی از همان روزهای آغاز فعالیت در وزارت با همین نگرش به موضوع فعالیت های وزارت اقتصاد نگاه کرد و بر همین اساس شورایی مرکب از مشاورین و مدیران و کارشناسان تشکیل شد تا تدوین سند راهبردی در وزارت امور اقتصادی و دارایی برعهده گیرد.
شرفشاهی ضمن بر شمردن ابعاد و محورهای سند راهبردی وزارت اقتصاد گفت: در این سند راهبردی هفت اولویت برای وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین شده است و سازمان ها و نهادهای زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، فعالیت ها و برنامه ریزی های خود را بر مبنای این اولویت ها پیش خواهند برد.
وی افزایش توان ثروت آفرینی را مهم ترین محور و هسته مرکزی سند راهبردی وزارت اقتصاد عنوان کرد و در ادامه گفت: ایجاد و یکپارچه سازی سامانه های مدیریتی و عملیاتی از دیگر محورهای سند راهبردی است که منجر به بهبود تصمیم گیری ها و ارتقاء امور جاری سازمان ها و نهاد ها خواهد شد.
معاون وزیر اقتصاد، اجرای طرحهای بزرگ فناوری اطلاعات در حوزه های مالیاتی و بانک و بیمه را از جمله طرح های ملی برشمرد که آثار آن کل اقتصاد کشور را در برخواهد گرفت.
وی افزود: با اجرای کامل طرح جامع مالیاتی و بانکداری متمرکز در آینده شاهد ارتقاء و بهبود عملکرد در بخش های مالیاتی، نظام بانکی و صنعت بیمه کشور خواهیم بود.
شرفشاهی بهبود محیط کسب و کار را از دیگر اولویت های وزارت امور اقتصادی و دارایی برشمرد و گفت: یکی از دلایل کم اقبالی در حوزه سرمایه گذاری ها در اقتصاد به عدم شفافیت در محیط کسب و کار مربوط است و بدون اصلاح و بهبود شاخص های کسب و کار در کشور در جذب سرمایه ها موفقیتی نخواهیم داشت.
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به تاثیرات نامطلوب فساد بر توسعه منابع انسانی گفت: شاید بدترین تاثیرات فساد در اقتصاد و دستگاههای اداری تاثیر بر منابع انسانی باشد و با توجه به حوزه های فعالیت نهاد ها و دستگاههای وزارت اقتصاد باید در این زمینه تلاش های بیشتری صورت گیرد.
شرفشاهی در پایان با تاکید براهمیت نظارت در پیش گیری از فساد به سخنی از" گری بکر" اقتصاددان و برنده جایزه نوبل در سال 1991 اشاره کرده و گفت: این اقتصادان برجسته گفته است اگر چه تمایل به فساد در کشورهای غربی بسیار گسترده است اما علیرغم این گرایش، رده بندی های جهانی نشان میدهد فساد اقتصادی همواره در کشورهای شرقی به مراتب بیشتر است و کمتر بودن فساد در اقتصاد و نهادهای غربی فقط به سه دلیل است، نظارت، نظارت و نظارت.

طراحی و توسعه : شرکت فرزانگان کویر , تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ می باشد